MŠ Pampeliška

O jídelníčku

Jídelna

Kuchyň

A co jídlo ve školkách? To se musí ze zákona řídit stravovací vyhláškou, která doporučuje, kolik gramů masa, ryb, mléčných výrobků, zeleniny, ovoce, luštěnin, cukrů, tuků,… a dalších potravin by mělo dítě konkrétního věku zkonzumovat. Skladba jídelníčku by měla být pestrá a vyvážená s důrazem na plnění „spotřebního koše“, který hlídá již výše zmíněnou spotřebu masa, ryb, luštěnin, cukru, tuku….. Dodržování spotřebního koše je ve školním stravování povinné. Proto jsou do jídelníčku zahrnovány jídla i z tak neoblíbených surovin jako jsou ryby a luštěniny, zelenina,…. Bohužel i rodiče se podílí na tom, že děti tyto potraviny odmítají a místo aby je podporovali v jejich konzumaci, přímo je od ní odrazují. Rodiče by měli nechat své děti, ať si sami zkusí, které jídlo mají a nemají rády. (Př.: při ranním oblíbeném čtení jídelního lístku neříkat – „čočka-fuj to nemusíš jíst, já to také nejím.“)

V naší MŠ se snažíme dětem vypěstovat správné stravovací návyky. U méně oblíbených jídel děti pozitivně motivujeme, ale nenutíme je k jejich konzumaci.

Opsáno z článku:

Na veřejnosti stále sílí hlasy po změně stravovacích návyků. Proč? České děti začínají trpět zdravotními problémy dospělých. Vysoký krevní tlak, cukrovka a nadváha je postihují častěji, než v minulosti. „Problém“ vzniká již v nejútlejším věku. Děti si své první návyky tvoří podle vzoru v rodině a nejbližším okolí. Pokud se však ani rodiče zásadami zdravé výživy neřídí, v jídelníčku převažují pokrmy smažené, z restaurací rychlého občerstvení nebo těžké omáčky s knedlíky a minimálním zastoupením ovoce a zeleniny. Děti nemají v podstatě ani šanci zdravou stravu poznat, natož si ji „osvojit,“ říká nutriční terapeutka z Poradenského centra Výživa dětí v Praze. Na druhou stranu jsou i tací rodiče, kteří své děti stravují zdravě pouze zdánlivě, například podle zásad některého z alternativních směrů, a celá řada potravin či pokrmů je „zakázaných“ – veškeré maso, mléko a sladkosti. Pro stravování dětí však není vhodný ani tento extrém. Jídelníček předškolního dítěte, které nikdy nepoznalo žádný druh masa, ani rybí, nejí žádné mléčné výrobky ani vejce, rozhodně nemůžeme označit za zdravý, varuje nutriční terapeutka,…..


Další informace zde: https://vyzivadeti.cz/