MŠ Pampeliška

Mateřská škola Pampeliška

Mateřská škola Pampeliška se nachází v Jablonci nad Nisou blízko centra města v klidné vilové čtvrti. Budova školky je po celkové rekonstrukci v roce 2006. Proto se celkově zvedla i estetická hodnota interiéru. Máme nově vybudovaná sociální zařízení, nové koberce, výmalbu, zařízení šatny, školní jídelny a kuchyně, které spolu s dětmi ještě dotváříme, abychom navodili celkovou přátelskou atmosféru, na které si s pedagogickým sborem zakládáme. Ke školce náleží velká zahrada, která je vybavena spoustou dřevěných prvků pro děti. Náš zřizovatel město Jablonec nad Nisou v současné době zpracovává projekt na její obnovu, tak se moc těšíme, že se vše podaří dotáhnout do konce !!!

Od roku 2008 jsme v jedné třídě začali se seznamováním dětí s němčinou pomocí imerzní metody (vnořování) a zkontaktovali jsme německou školku Kita-Knirpsenland v Oderwitz nedaleko za Žitavou, jejíž předškolní třída se stala naším partnerem. Naše spolupráce s německou školkou probíhá zpravidla každý měsíc. Jednou přijedou německé děti k nám a potom zase jedeme my s našimi dětmi do Německa. Zároveň jednou týdně přijede do naší školky paní učitelka z německé školky a seznamuje děti s němčinou jako rodilá mluvčí. Je tomu přizpůsobený i program celé MŠ. Vždy se něco děje, vždy je pro děti přichystaná nějaká akce. Pro tuto aktivitu máme vyčleněnou jednu věkově heterogenní třídu Včeliček, kde je 20 dětí. Pro přijetí do této třídy mají přednost mají děti již docházející do školky a sourozenci. V současné době naši spolupráci po velké pauze obnovujeme a budeme žádat o financování Euroregion Nisa. Účast dětí na tomto programu je podmíněna 20% finanční spoluúčastí rodičů.

MŠ má kapacitu na 80 dětí, které jsou rozmístěny ve čtyřech třídách: Třída Včeliček (20 dětí - němčina. Další 3 třídy Berušek (20 dětí) Žabiček (20 dětí) a Ježků (20 dětí) jsou rozděleny podle věku dětí, záleží na tom, jak se věkově obsadí konkrétní školní rok.

Třídy s počtem 20 dětí jsou v dnešní době velkou výhodou, protože v ostatních mateřských školách může být ve třídě až 28! dětí, což je velmi náročné nejen pro paní učitelky, ale zejména pro děti, které se nacházejí spíše „v davu“ než v kolektivu kamarádů.

Příští školní rok budeme přijímat minimum dětí, protože od září 2024 již nebudeme mít odloučené pracoviště v základní škole, kam se vešlo dalších 30 dětí.